MOD_JT

Akiller Bursa'da zorda

Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyetinin olaylı başlayan Bursa programında gerginlik hat safhaya ulaştı.

Marmara Bölgesi akil adamlarının Bursa'daki sivil toplum örgütleriyle buluşması öncesi, bir grup ülkücü ve Türkiye Gençlik Birliği üyesi toplantının yapılacağı salonu basmak istedi. Polis geniş güvenlik önlemi alırken, birleşen iki grup polis barikatını aşmaya çalıştı.

Merinos Kongre Kültür Merkezi'nde saat 18.00'de yapılacak toplantısı öncesi sosyal medyada vatandaşlar, toplantının yapılacağı kongre merkezi girişine geldi. Çevik kuvvet ekipleri yaklaşık 100 kişilik göstericilere sadece davetli kişilerin içeri alınacağını bildirdi. Kongre merkezinin güney kapısında toplanan vatandaşlar, 10.yıl marşını söyleyip tekbir getirdi. "Kahrolsun PKK, her Türk asker doğar" sloganları atan vatandaşlar daha sonra ayrı bir noktada, "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları atan Türkiye Gençlik Birliği üyeleriyle buluştu. İki grup "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" "Birleşe birleşe kazanacağız" diye bağırdı. İçeriye girmek isteyen gruplar, güvenlik önlemi alan çevik kuvvet bariyerlerini yıkmak istedi. Burada kısa süreli arbede yaşandı.

Toplantı öncesi akil adamların geniş güvenlik önlemleri altında sivil toplum örgütleriyle buluşmak için Merinos Kongre Kültür Merkezi'ne gelmesi bekleniyor. Türk Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, "Türkiye'yi karpuz gibi bölmek istiyorlar. Bugün burada her inançtan, her kültürden, her dünya görüşünden insanlar var. Biz ülkemizi bölmek isteyenlere tepki için buradayız. Türk Milleti'nin ne kadar haysiyetli olduğunu göstermek için buradayız. Akillerin buraya geleceğini haber aldık ve bu yüzden geldik. Buna tepki için buradayız. Akil adamlar yarın 45 kişilik sivil toplum örgütü temsilcileri ile görüşecekmiş. Bu grup arasında Türkiye Kamu Sen, Türk Ocakları, Atatürkçü Düşünce Derneği yok. Davetlilerin bile toplantının nerede yapılacağından bilgisi yok" dedi.

   

Hizmetler